بلاگ

آموزش صحیح کار با دستگاه کره گیر برقی

کره گیر برقی از دستگاه های بسیار پرکاربرد لبنی است که هم در خانه و هم در مغازه و کارگاه لبنیاتی مورد استفاده قرار می گیرد. از این دستگاه جهت تولید کره حیوانی استفاده می شود و در این مقاله می خواهیم شیوه کار با دستگاه کره گیر برقی را به صورت قدم به قدم آموزش دهیم تا به بهترین شکل ممکن کره حیوانی مورد نیاز را به دست آورید.

در این نوشته با نحوه کره گیری با استفاده از دستگاه کره گیر برقی آشنا شدید، در صورتی که از کره گیرهای دستی نیز استفاده می کنید، تمامی مراحل فوق را انجام دهید، تنها تفاوت آن چرخش دستی با نیروی بازو است.

قدم اول – تهیه ماست پرچرب

لازمه به دست آوردن کره، داشتن ماست پرچرب است، بنابراین ماست پاستوریزه یا خریداری شده از مغازه ها برای این کار مناسب نخواهد بود. بهتر است که ماست مورد نظر را از دامداری ها و به صورت مستقیم خریداری کنید.

در مورد اعتبار و حسن انجام کار دامدار تحقیق کنید تا ماست کم چرب را به عنوان ماست پرچرب به شما نفروشد یا اینکه آب قاطی نکرده باشد.

دقت کنید که حتما از ماست یک نوع حیوان استفاده کنید به عنوان مثال ترکیب کردن ماست گاو و گوسفند باهم، کره بدمزه ای تولید خواهد کرد. در حالی که کره هر کدام از ماست ها به صورت جداگانه، مزه ای فوق العاده دلپذیر دارند.

قدم دوم – آماده سازی دستگاه کره گیر

این آموزش به صورت کلی تهیه شده و تمامی کره گیرهای کوچک و بزرگ خانگی و صنعتی را شامل می شود. بنابراین مهم نیست که از کره گیر های بالازن یا پایین زن و یا صنعتی بزرگ استفاده می کنید، مهم این است که دستگاه شما سالم باشد و از بدنه آلومینیومی یا استیل ساخته شده باشد که تغییری در طعم کره و دوغ حاصل ایجاد نکند.

قبل از شروع کره گیری، دستگاه را با آب داغ به خوبی شستشو داده تا تمام آلودگی های موجود در بدنه و قطعات داخلی و بیرونی از بین برود، سپس مدتی صبر کنید تا کاملا خشک شود. در نهایت آن را به صورت خالی روشن کرده و اجازه کار برای چندین دقیقه بدهید تا از سالم بودن موتور و همزن مطمئن شوید.

قدم سوم – ریختن ماست داخل دستگاه

ماست خریداری شده و یا گرفته شده از دام خودتان را داخل مخزن دستگاه بریزید. به اندازه ای بریزید که دو سوم مخزن پر شود و یک سوم آن نیز باید برای ریختن آب خالی بماند. بهتر است از یک کاسه یا پارچ مشخصی برای ریختن ماست و آب استفاده کنید تا اندازه دقیق مقدار ماست و آب قابل اضافه شدن را بدانید.

قدم چهارم – ریختن آب

به اندازه یک سوم حجم مخزن باید آب اضافه کنید. در صورتی که هوا گرم باشد از آب سرد استفاده کنید و در هوای سرد نیز آب گرم داخل مخزن بریزید. در فصل گرما برای کمک به کره گیری بهتر، می توانید چند حبه یخ را نیز به مخزن اضافه کنید.

قبل از شروع کار بهتر است حجم مخزن را اندازه بگیرید تا مقدار دقیق ماست و آب مورد استفاده را بدانید. به عنوان مثال اگر حجم مخزن ۳۰ لیتر باشد، باید ۲۰ لیتر ماست و ۱۰ لیتر آب به دستگاه اضافه کنید.

قدم پنجم – شروع به کار دستگاه

پس از انجام صحیح و دقیق تمام مراحل فوق، نوبت به روشن کردن دستگاه و شروع کار آن می رسد. اگر کره گیر شما دارای تایمر است آن را روی ۴۵ دقیقه تنظیم کنید، در غیر این صورت آن را روشن کرده تا به مدت 45 دقیقه الی یک ساعت به صورت مداوم کار کند.

قدم ششم – برداشت کره

پس از گذشت 45 دقیقه از کار مداوم دستگاه، موتور را خاموش کرده و کره حاصل را جمع آوری کنید.

پس از باز کردن درب دستگاه شاهد شناور شدن کره بر روی دوغ خواهید بود که به سادگی با استفاده از یک کفگیر یا ملاقه قابل جمع آوری است. پس از پوشیدن یک دستکش پلاستیکی، کره به دست آمده را با فشار کف دستان خود بفشارید تا آب آن خالی شود.

حال کره را در یخچال گذاشته تا قوام خود را به دست آورده و آماده مصرف شود. برای اینکه تمام کره موجود در ماست گرفته شود، بهتر است برای بار دوم نیز دستگاه به مدت نیم ساعت کار کند، تا آنچه که مانده بر روی دوغ شناور شود.

قدم هفتم – شستشوی دستگاه پس از پایان کار

جهت جلوگیری از بو گرفتن دستگاه و آماده سازی آن برای استفاده های بعدی، بهتر است دوغ آن را کاملا خالی کرده و با استفاده از آب داغ و مواد شوینده، به خوبی مورد شستشو قرار دهید. پس از خشک شدن تمامی قسمت های بیرونی و داخلی بدنه، آن را سلفون پیچی کرده (در صورت امکان) و برای دوره کره گیری بعدی آماده کنید.

چند نکته مهم پس از پایان کره گیری

1- با توجه به اینکه کره حیوانی ماندگاری کمتری دارد، می توانید آن را برای چند دقیقه بجوشانید تا آب آن کاملا تبخیر شود، در این صورت روغن بر جای مانده در ظرف به عنوان روغن حیوانی در پخت و پز و صبحانه قابل مصرف است.

2- از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی استفاده کنید تا طعم کره و دوغ را دستخوش تغییر قرار ندهد. پایین بودن میزان کلر آن نیز برای بهتر ماندن طعم این فراورده های لبنی مهم است.

3- دوغ حاصل طعم بسیار خوشمزه ای خواهد داشت و به همراه غذا یا جداگانه قابل مصرف است. برای بهتر شدن طعم آن می توانید مقداری نمک و پودر نعنا به آن اضافه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *